X
X
X
X

Knowledge Base

HomepageKnowledge BaseAlanadi/DomainSüresi Geçen Alan Adlarının Tek...

Süresi Geçen Alan Adlarının Tekrar Kayıt Edilmesi

Hizmetlerinizde kesinti yaşamamanız için alan adınızı bitiş süresi geçmeden yenilemeniz önerilmektedir. Diğer taraftan alan adları yaşanan anlaşmazlıklar, iletişim kopukluğu, sahtekarlık vb. nedenlerle yenilenemeyebilmektedir. Bu nedenle ICANN kurumu belirlediği politikalar ile alan adı silinme sürecini evrelere ayırmaktadır.

Buna göre kayıt/tescil tarihi sona eren bir alan adı 36 günlük bir "Renew Grace Period" dönemine alınır. Bu dönemde alan adı normal tescil ücreti ödenerek tekrar kayıt edilebilir.

Sonrasında alan adı "Backorder" kayıt sürecine girebilir. Bu durumda alan adı herkes tarafından kayıt edilebilmektedir. Bu süre 6 gündür. Bu süreden sonra alan adı "Redemption Grace Period" sürecine alınabilir.

Bu dönemden sonra halen kayıt edilmeyen alan adları "Redemption Grace Period" adı verilen 30 günlük cezalı duruma düşer. Cezalı durumdaki alan adları 100$ + KDV dahil tescil ücreti ödenerek tekrar kayıt edilebilir.

Bu süreç sonunda da kayıt edilmeyen alan adları "Pending Delete" sürecine girer, 5 günlük bu dönem içerisinde alan adı yenilenemez.

"Pending delete" süresi sona eren alan adları artık tamamen açığa alınır ve herkes tarafından kayıt edilebilirler.

Not: Tescil süresi sona eren alan adlarının isim sunucuları kullanım sözleşmesi kapsamında değiştirilebilir ve Registrar (kayıt firması) tarafından belirlenen herhangi bir web sitesine yönlendirilebilir. Bu nedenle tarihi geçen alan adları genellikle farklı web sitelerine yönlendirilmektedirler.
Domain Bitiş > 0 – 36 Gün 36 – 42 gün 42 – 65 gün 65 – 70 Gün Tescil Sonu
WHOIS Durumu: Renew Grace Period Pending Delete+ Backorder Period Redemption Grace Period Pending Delete Kayda Müsait
Kayıt Durumu: Domain Sahibi Yenileyebilir Herkes Kayıt Edebilir Domain Sahibi Yenileyebilir Kimse Kayıt Edemez Herkes Kayıt Edebilir
Yenileme Ücreti: Tescil Ücreti Tescil Ücreti+İhale ücreti 100$ + Tescil Ücreti + KDV – Tescil Ücreti

Not: Yukarıda belirtilen dönem süreleri, Üst Seviye Alan Adlarına (.tld) ve Kayıt firmalarına (Registrar) göre değişiklik gösterebilir.

Not: "Auto-Renew Grace Period ve Redemption Grace Period" döneminde alan adları sadece eski tescil sahibi tarafından yenilenebilir. Ancak "Pending Delete" süreci sonunda alan adları herkes tarafından kayıt edilebilir olacaktır.

Sona eren alan adlarının yenilenmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için ICANN Bilgi Sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Can't find the information you are looking for?

Create a Support Ticket
Did you find it useful?
(60160 times viewed / 2 people found it helpful)

Powered by WISECP
Top